Przeskocz do tekstu
Czy wiesz że... W XV wieku istniał w Lewinie cech łyżkarzy. Ich łyżki wystrugane z drewna znane były nawet na dworach królewskich.

Fotografie: 1234»

Proszę czekać.... trwa ładowanie zdjęć...
Dwuobrazkowa pocztówka przedstawia widoczki z Tschischney (Zyznów). Dawniej samodzielna wioska, w 1935 włączona w obręb Gołaczowa. Po wojnie również reanimowana jako samodzielna wioska. Dzisiaj pozostałości wsi należą do Gołaczowa. Wydana w 1906 roku przez G. Goebel, Lewin.
Trzyobrazkowa reklamówka nieistniejącego już budynku cukierni Exnera na Pragerstrasse. (budynek znajdował się przy poczcie). Wydana przez Franz Streitenberger, Stephansdorf w 1941 roku.
Dwuobrazkowa widokówka reklamowa restauracji na Pragerstrasse 1. Późniejszy 'Złoty Kłos'. Wydana w 1934 roku przez Schlesische Heimatbilder W. Franzke, Breslau.
Nietypowe ujęcie z widokiem na kościół i szkołę. Wydana w 1932 roku przez Alfred Pohl, Breslau.
Pierwsze zdjęcie basenu w Lewinie. Zdjęcie wykonano jeszcze podczas prac budowlanych, chociaż samo kąpielisko już było czynne. Wydana w 1930 roku przez 'Verschonerungs Verein Lewin'. Autorem zdjęcia jest Franz Klimesch.
Rynek. Obecnie budynek nr 19. Widokówka wydana w 1927 roku. Wydawca niestety nieznany.
'Kirche in Lenain'. Oczywisty błąd w opisie. Widokówka wydana przez Photo Marx Verlag, Glatz w 1925 roku.
Miasto widziane z Czuby Lewińskiej. Wydana w 1921 roku przez Georg Pavel, Bad Kudowa.
Panorama części miasta. Niewiele do dzisiaj zostało z gęstej zabudowy. Wydana w 1914 roku, choć negatyw pochodzi z 1906 r. Wydawca: Georg Pavel, Bad Landeck.
Scenka z Lewiner Vorstadt. Tak wyglądał 100 lat temu wyjazd z Lewina w stronę Dusznik. Wydana w 1908 roku przez G.Goebel, Lewin.
Jedno z pierwszych zdjęć Lewina pokazane od strony wiaduktu. Wykonane w 1904 roku, świadczy o tym, że prace przy budowie odbywały się równolegle: jednocześnie z budową wiaduktu ciągnięto linię torów do Kudowy. Wydawca tej widokówki na razie nieznany.
Odcinek Pragerstrasse, obecnie Obrońców Warszawy. Po lewej budynek poczty, naprzeciw gasthof 'Zur Post', a w głębi 'Deutsches Haus', czyli nieistniejący już zajazd z XVII wieku. Zdjęcie wykonano z dachu innego nieistniejącego już domu - czyli cukierni Exnera. Widokówka wydana w 1903 roku przez G. Goebel, Lewin.
Gasthaus Hundta w rynku. dzisiaj budynek mieszkalny. Reklamówka wykonana w 1903 roku przez Alois Kuschel, Lewin.
Panorama Lewina z 1901 roku. Wydana przez zakład fotograficzny Robert Hoffmann, Lewin.
Rynek Lewiński zimą. Bardzo modna w tamtych latach tzw: 'księżycówka:, czyli zdjęcie stylizowane na nocne. Widokówkę wydał w 1898 roku Georg Goebel, Lewin.
Trzyobrazkowa widokówka Leśnej. W miejscowości liczącej 78 mieszkańców prosperowały całkiem nieźle dwa Gasthausy. Wydana w 1921 roku przez lewiński zakład fotograficzny Franza Klimescha. Do tej pory jest to najstarsza wydana przez niego widokówka, jaką posiadam.
Wnętrze kaplicy w Lasku Miejskim. Widokówka wydana w 1939 roku przez Oswald Kuhne, Friedeberg.
Restauracja  w Lasku Miejskim, obecnie jeden z budynków ośrodka wczasowego 'Maria'. Widokówka wydana w 1912 roku przez Octavian Scholz, Gieshuebel.
Jedno z pierwszych zdjęć zakładów włókienniczych Dieriga w Kudowie, czyli późniejsze Kudowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego, nieistniejące już zresztą. Widokówka wydana w 1906 roku przez Artur Giebel, Kudowa.
Linia kolejowa Kulin - lewin na odcinku Gołaczowa. Widokówka wydana w 1910 roku przez Georg Pavel, Landeck.
Jeszcze jeden Darnków. Widok na Darnków i Kruczą Kopę oraz 'Gasthaus zur Erholung'. Wydana w 1941 roku przez Kunstverlag Herm. Adam, Freiburg.
Kolejna reklamówka z Darnkowa. 'Gasthaus zur Erholung' Romischa. Wydana w 1920 roku przez Artur Giebel, Kudowa.
Zaluguj
~