Przeskocz do tekstu
Czy wiesz że... Szubieniczna - to nazwa góry nad tunelem kolejowym. Stała tam kiedyś szubienica miejska.

CZY TWORZYĆ KATALOG POCZTÓWEK LEWINA?

Sporządzono dnia: 02.06.2006 roku

Zastanawiam się od dłuższego czasu czy warto podjąć taką próbę. Nie jest trudno skatalogować pocztówki wydane po wojnie. W tym wypadku pomocny jest cały dawny system cenzury PRL i centralne sterowanie gospodarką. Kartki pocztowe również musiały przejść podobną procedurę zatwierdzania jak gazety i książki. Ponadto stosowano niewiele wzorów, a nadrabiano to większymi nakładami. Jeśli było trzeba, dodrukowywano po prostu następne kilkadziesiąt tysięcy widokówek. Tak więc mimo wysokich nakładów rzędu – w wypadku Lewina 10 tys do 25 tys sztuk – zbierze się zaledwie kilkadziesiąt wzorów i kilkunastu wydawców. To jest osiągalne, wymaga tylko nieco cierpliwości i obserwowania aukcji internetowych. Nawet nie trzeba wszystkich egzemplarzy kupować. Wystarczą informacje ze stopki wydawniczej.

 Rok 0k 1935. Wydawca Herm. Adam, Freiburg i Schl. Inaczej rzecz ma się z wydaniami przedwojennymi. Wtedy serie pocztówek były krótkie. Przeważnie w nakładach 1000 do 2000 sztuk. Za to wydawane były bardzo często. I wydawać mógł je każdy, kto miał na to ochotę i pieniądze. Dlatego zebranie informacji o kilku tysiącach wydań i kilkuset wydawcach przerasta niemal możliwości jednego emeryta. Nie jest tu sprawą najważniejszą kwestia finansowa, choć zrozumiałe jest że emeryta polskiego po prostu nie stac na taki wydatek. Chodzi raczej o długofalowość takiej pracy. Emeryt jest z natury cierpliwy, ale zachodzi obawa że przed śmiercią nie zdąży tego zadania wykonać. Nazwa Hummelstadt sugeruje edycję w latach 1939-45. Więcej informacji nie posiadam.

Oprócz pocztówek własnych – prezentowanych na mojej stronie, posiadam około trzystu innych starych zdjęć Lewina. Są to wszystko zdjęcia wyszperane i skopiowane z różnych portali aukcyjnych. Ale nie mam żadnych informacji o wydawcy i roku wydania. Jedyną możliwością jest współpraca i pomoc innych kolekcjonerów. Każdy kolekcjoner oprócz okazów związanych ściśle z interesującym go tematem posiada w zbiorach egzemplarze przypadkowe, przeznaczone na wymianę lub trzymane z sentymentu.

Dlatego mam do wszystkich kolekcjonerów prośbę: Jeśli posiadacie w swoich zbiorach pocztówki Lewina i okolicznych wiosek, jeżeli możecie i chcecie pomóc, prześlijcie mi skany zdjęcia i strony adresowej. Może przy waszej pomocy uda mi się taki katalog opracować.

Najlepiej obrazują problem zamieszczone tu pocztówki z wiaduktem. Są właściwie identyczne. Różnią się jedynie szczegółami podpisu. No i naturalnie wydawcą i rokiem wydania. Nieraz nie ma żadnych różnic oprócz napisów w stopce wydawniczej. Dlatego bez życzliwej pomocy innych kolekcjonerów opracowanie takiego katalogu jest bardzo trudne, lub wręcz niemożliwe.

Sporządził: Witold Kisza

Do góry
Zaluguj
~