Przeskocz do tekstu
Czy wiesz że... W 1846 roku powstała w Lewinie szkoła włókiennicza, a w 1886 roku także hafciarska.
Powrót

JOHANNESKAPELLE

Sporządzono dnia: 02.06.2006 roku

W Lasku miejskim stoi kaplica pod wezwaniem św. JanaKapliczka podczas niedzielnego nabożeństwa. Nepomucena. Ufundował ją w 1727 roku młynarz z Jawornicy Dawid Walke. Plac pod budowę kaplicy dało bezpłatnie miasto. Budowę zakończono w roku 1730. Poświęcona została dnia 11 listopada przez Franza Andreasa Kaintza - ówczesnego dziekana Hrabstwa Kłodzkiego.

Kapliczka mimo niewielkich rozmiarów jest budynkiem masywnym. Zwieńczona małą wieżyczką z dzwonem, pokryta była początkowo kamienną dachówką. W środku znajdują się trzy ołtarze. Główny, poświęcony św. Janowi Nepomucenowi wykonał w 1733 roku na zlecenie Dawida Walke rzeźbiarz Karl Ilack z Kłodzka. Ławki i chór wykonał Franz Stephan, stolarz z Lewina. Początkowo kaplica posiadała drewnianą przybudówkę, w której zamieszkiwali stróże kaplicy. Pierwszy z nich, Dawid Knapp zmarł w 1738 roku.                                                    Sufit kaplicy.                      Ołtarz główny

 

 

 

 

 

 

 

Kaplica czynna jest do dnia dzisiejszego. W każdą niedzielę w południe odbywają się w niej nabożeństwa odprawiane przez proboszcza parafii Lewin.

Dodatkową ciekawostką jest fakt iż kaplica stoi przy skrzyżowaniu na którym według podań w 1345 roku spalono czarownicę Brodkę Duchacz.

 Kalwaria. Więcej zdjęć w galerii. Będąc w Lasku miejskim warto też przespacerować się po wzgórzu nad kaplicą. Na jego północnym stoku znajdzuje się Kalwaria. Scieżką trawersującą zbocze, po dosyć wygodnych schodkach terenowych możemy przejść czternaście stacji. Wszystkie stacje wykute są z piaskowca. W prostokątnych wgłębieniach w licu stacji umieszczono metakowe, odlewane płyty ze scenami pasyjnymi. Niepotrzebnie tylko – moim zdaniem, pomalowano te płyty farbą. Są chyba lepsze metody konserwacji.

Sporządził: Witold Kisza

Zaluguj
~